Kategorie stali i metody ich obróbki – zleć to zawodowcom!

W największym stopniu powszechnym oraz zarazem legendarnym typem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się także inne metale w celu polepszenia właściwości, zazwyczaj są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka czy też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w skutku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych dalej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest naturalnie szczególna huta, gdzie produkuje się także inne typy stopów metali.

Do tego, żeby powstał stop niezbędna jest duża temperatura, jaką otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W codziennym życiu, na dowolnym kroku napotykamy dużo rodzajów towarów stalowych, jest to materiał niezmiernie wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, by uzyskać jeszcze o wiele bardziej mocny stop, wykonuje się nadzwyczajny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy różnych rodzajów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu przeróżnych czynników fizycznych, mechanicznych jak też chemicznych, a też zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym oraz zarazem nadrzędnym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tutaj wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Potem pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: szablonową, wyższą bądź też najwyższą. Poprzez wzgląd na przeznaczenie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub gorąco i szybkotnąca), specjalna (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych towarów, jakie możemy zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym czy też narzędziowym.

br>