Montaż blach – w jakim miejscu zakupić blachowkręty?

Jednym z przeważnie zadawanych producentom pytań w kwestii blach jest zapytanie o ich właściwy sposób montażu oraz przechowywania blach w okresie bezpośrednio poprzedzającym zamontowanie ich na dachu. Jeżeli montaż ma nastąpić od razu po zakupie (w najwyższym stopniu trzy do czterech tygodni od daty produkcji), należy rozciąć opakowanie, w którym znajdują się blachy i ustawić je pod niedużym skosem, by zapewnić spływanie ewentualnym wodom opadowym. Jeśli zaś okres pomiędzy produkcją a montażem blach ma być dłuższy, wtenczas potrzebne jest rozcięcie paczki, w której blachy pozostały dostarczone przez fabrykanta. Potem pomiędzy arkuszami wypada umieścić listwy dystansowe, by umożliwić swobodny przepływ powietrza w opakowaniu.

Pod żadnym pozorem nie wolno kłaść paczki z blachami bezpośrednio na ziemi, a arkusze wypada przechowywać w miejscu bezpiecznym, przewiewnym i suchym, aby nie doprowadzić do zmarnienia blach poprzez działanie elementów środowiskowych – w następstwie tego zainwestuj w blachowkręty. Jedną ze spraw, która w największym stopniu interesuje kupujących blachy, jest sposób magazynowania blach pomiędzy kupnem a montażem.

W szeregu przypadków z powodów technicznych lub również budżetowych nie są w stanie bowiem zainstalować blach na dachu bezpośrednio po zakupie.

Przede wszystkim, nie trzeba blach kłaść bezpośrednio na ziemi, bo może doprowadzić to do szeregu uszkodzeń chemicznych i blokuje odpływ prawdopodobnych wód opadowych, jakie mogą odszukać się w paczce. Poza tym, nie można opuszczać blach zamkniętych w nierozciętym opakowaniu. Do prawidłowego i bezpiecznego gromadzenia potrzebują wolnego dostępu powietrza.

Jeśli blachy mają znajdować się w opakowaniu do trzech, czterech tygodni od daty wytwórczości, wystarczy naciąć paczkę oraz umieścić je pod delikatnym skosem. Jeśli niemniej jednak kupujący planują trwające dłużej przechowywanie blach przed montażem, muszą bez dyskusji umieścić pomiędzy pojedynczymi arkuszami listewki dystansowe, by umożliwić swobodny dostęp powietrza do blach.